veggiesEver since I posted the blog about eating wheat free, people have been asking me, so….what do you eat then? It’s funny because I felt the same way in the beginning. When you cut out wheat you eliminate: bread, anything breaded, pasta, cookies, cakes, crackers, and almost everything processed. On top of that I cut out all food from a box and rice and potatoes. I’m not anti-rice or potatoes, but if you are trying to lose weight, these foods will kill your diet. There is a place for these carbs but not for 30+ year old women trying to lose weight. These foods are good for athletes, distance runners, etc. I get plenty of carbs from fruit and plenty of fiber from my veggies. I think often times diets fail because people just try to eat ‘less’. They don’t cut out the junk and just cut their portion sizes. Well, cutting portion sizes is a good thought, but if you are never satisfied from your meals, you are sabotaging your diet. I have also been asked by a lot of parents about budgets and grocery shopping, etc. So, what I am doing today is sharing with you my grocery order for the week and the cost (I use Peapod so the total also includes delivery). This is for a family of four, it’s a week’s worth of groceries, and we eat about 90% at home. There is very little going out for lunch/dinner.

Apples, Fugi x3
Asparagus, 1 bunch
Avocado, x2
Banana, x11 (we eat a lot of bananas!)
Blueberries, x1
Broccoli, fresh, 3 stalks, 1 crown
Brussels Sprouts, 1 pound
Baby Carrots, 1 bag
Cucumbers, x1
Kale, 1 bunch
Lemons, x2
Cataloupe, x1
Portobella mushroom caps, 1 pound
Red Onion, x1
Vidalia Onion, x2
Green Bell Pepper, x2
Raspberries, x1
Baby spinach, x1 bag
Sprouts alfalfa, x1 package
Beef steak tomato, x1
Chicken apple sausage (applegate farms, LOVE!), x1 box
Turkey breakfast sausage, x1 package
Turkey hotdogs, uncured, nitrite free, x1 package
Chicken breasts, 1 lb.
Tilapia, 1 lb.
Grass fed ground beef, 1 lb.
Deli Turkey, 1 lb.
Munster cheese, 1/2 pound
2% milk, x1 gallon
Whole milk, x1 gallon
Yogurt, Whole milk plain, 1 large tub
Yogurt, Whole milk peach, 4-pack
Eggs, free range, omega 3, x1 dozen
Orange Juice, 1/2 gallon
Extra Virgin Olive Oil
(I don’t need any nuts this week, but that is a common item as well. Almonds, pistacios, pecans, walnuts.)

TOTAL COST: $131.60

Before I made the change, I would say I was closer to $115.00 per week. So, our bill has gone up. To me, it’s worth it. I have lost 10 pounds and 2.5 inches off my waist in approx. 8-10 weeks (I’ve been exercising too). I am 5 pounds away from my ultimate goal weight and feel great! Full of energy and never hungry. Also, I firmly believe we have to choose between spending our money on food or spending our money on medicine down the road.

Every week I shop the same way. I start with veggies, then I move to fruit, then I move to meat/seafood, next is dairy, and end with nuts. That’s it. If it doesn’t fall in those categories, I don’t buy it.

I would love to hear what you think. What do you buy? Have any of you made a similar change and how do you feel? Do you have any questions? Is this helpful? I love talking about this!!!